Al Maktoum, Jebel Ali (DWC / OMDW)

Flight Tracker for Planespotters

17:00 25.05.2019


ARRIVALS — 5
Waiting time 8 - 19 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5060 Kuwait City (KWI) 17:09 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5028 Manama (BAH) 17:28 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5348 Ad Dammam (DMM) 17:34 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5858 (ELQ) 17:36 expected
Airbus A321 Wizz Air W6 4429 Sofia (SOF) 17:46 expected

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5883 (TUU) 17:00 gate closed

18:00 25.05.2019


ARRIVALS — 4
Waiting time 13 - 14 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5224 (NJF) 18:06 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5814 Abha (AHB) 18:08 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5886 (HAS) 18:21 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5760 Bishkek (FRU) 18:35 expected

DEPARTURES — 2
Waiting time 5 min.
Airbus A321 Wizz Air W6 4430 Sofia (SOF) 18:35 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5143 Amman (AMM) 18:40 expected

19:00 25.05.2019

+33°C   Winds: 4 m/s @ 328°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

ARRIVALS — 3
Waiting time 21 - 30 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5336 Karachi (KHI) 19:08 expected
Airbus A320 Gulf Air GF 580 Manama (BAH) 19:20 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5176 Alexandria (HBE) 19:50 expected

DEPARTURES — 3
Waiting time 20 - 30 min.
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5263 Riyadh (RUH) 19:15 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5441 Cochin (COK) 19:25 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5811 Abha (AHB) 19:55 expected

20:00 25.05.2019

+33°C   Winds: 4 m/s @ 328°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

ARRIVALS — 3
Waiting time 15 min.
Airbus A320 Gulf Air GF 578 Manama (BAH) 20:15 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5362 Medina (MED) 20:30 expected
Airbus A320 IndiGo 6E 1343 Mumbai (BOM) 20:45 expected

DEPARTURES — 5
Waiting time 12 - 20 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 7225 Jeddah (JED) 20:00 expected
Airbus A320 Gulf Air GF 581 Manama (BAH) 20:20 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5899 Medina (MED) 20:30 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5633 Khartoum (KRT) 20:45 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5435 Hyderabad (HYD) 20:50 expected

21:00 25.05.2019

+33°C   Winds: 4 m/s @ 328°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

ARRIVALS — 6
Waiting time 10 - 20 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5262 Isfahan (IFN) 21:00 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 7224 Jeddah (JED) 21:00 expected
Airbus A320 Wizz Air W6 3485 Cluj-Napoca (CLJ) 21:00 expected
Airbus A320 IndiGo 6E 1307 Cochin (COK) 21:20 expected
Boeing 737 SpiceJet SG 23 Madurai (IXM) 21:30 expected
Airbus A320 Wizz Air W6 1289 Katowice (KTW) 21:40 expected

DEPARTURES — 3
Waiting time 35 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5877 (TIF) 21:00 expected
Airbus A320 Gulf Air GF 579 Manama (BAH) 21:00 expected
Airbus A320 Wizz Air W6 3486 Cluj-Napoca (CLJ) 21:35 expected

22:00 25.05.2019

+32°C   Winds: 2 m/s @ 14°   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737 SpiceJet SG 51 Pune (PNQ) 22:00 expected

DEPARTURES — 8
Waiting time 10 - 20 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5447 Chennai (MAA) 22:05 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5431 New Delhi (DEL) 22:15 expected
Airbus A320 Wizz Air W6 1290 Katowice (KTW) 22:15 expected
Airbus A320 IndiGo 6E 1344 Chennai (MAA) 22:20 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5337 Sialkot (SKT) 22:25 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5343 Faisalabad (LYP) 22:45 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5095 Multan (MUX) 22:45 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5127 Colombo (CMB) 22:55 expected

23:00 25.05.2019

+32°C   Winds: 2 m/s @ 14°   Clouds/sky clear

DEPARTURES — 4
Waiting time 15 - 20 min.
Boeing 737 SpiceJet SG 12 New Delhi (DEL) 23:00 expected
Airbus A320 IndiGo 6E 1308 Cochin (COK) 23:10 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5445 Mumbai (BOM) 23:30 expected
Boeing 737-800 (winglets) SpiceJet SG 52 Pune (PNQ) 23:30 expected

00:00 26.05.2019

+32°C   Winds: 2 m/s @ 14°   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 4
Waiting time 12 - 15 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5574 Kathmandu (KTM) 00:05 scheduled
Boeing 737-800 flydubai FZ 5884 (TUU) 00:05 expected
Airbus A330 Nepal Airlines RA 231 Kathmandu (KTM) 00:15 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5264 Riyadh (RUH) 00:30 expected

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5859 (ELQ) 00:05 expected

01:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 1 m/s   Clouds/sky clear

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5429 Calicut (CCJ) 01:35 expected

02:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 1 m/s   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 7
Waiting time 12 - 25 min.
Boeing 737-800 UIA PS 369 Kiev (KBP) 02:00 expected
Boeing 737 SpiceJet SG 17 Cochin (COK) 02:00 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5144 Amman (AMM) 02:05 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5812 Abha (AHB) 02:30 expected
Airbus A320 IndiGo 6E 1317 Ahmedabad (AMD) 02:45 expected
Airbus A320 IndiGo 6E 1327 Calicut (CCJ) 02:55 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5900 Medina (MED) 02:55 expected

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A330 Nepal Airlines RA 232 Kathmandu (KTM) 02:20 expected

03:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 1 m/s   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 3
Waiting time 27 - 50 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5752 Istanbul (SAW) 03:00 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 7226 Jeddah (JED) 03:05 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 5878 (TIF) 03:55 expected

DEPARTURES — 3
Waiting time 15 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5589 Chittagong (CGP) 03:05 expected
Boeing 737 SpiceJet SG 18 Cochin (COK) 03:05 expected
Boeing 737-800 UIA PS 370 Kiev (KBP) 03:20 expected

04:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 2 m/s @ 36°   Clouds/sky clear

05:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 2 m/s @ 36°   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 2
Waiting time 10 min.
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5436 Hyderabad (HYD) 05:15 expected
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5096 Multan (MUX) 05:25 expected

06:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 2 m/s @ 36°   Clouds/sky clear

ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5446 Mumbai (BOM) 06:45 expected

07:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 3 m/s @ 112°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 12

ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 5432 New Delhi (DEL) 07:40 expected

08:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 3 m/s @ 112°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 12

09:00 26.05.2019

+31°C   Winds: 3 m/s @ 112°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 12

ARRIVALS — 2
Waiting time 50 min.
Boeing 737-800 (winglets) flydubai FZ 5128 Colombo (CMB) 09:00 expected
Airbus A320-200 (Sharklets) IndiGo 6E 1315 New Delhi (DEL) 09:50 expected

10:00 26.05.2019

+34°C   Winds: 3 m/s @ 176°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 12

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320-200 (Sharklets) IndiGo 6E 1318 Hyderabad (HYD) 10:50 expected

11:00 26.05.2019

+34°C   Winds: 3 m/s @ 176°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 12

12:00 26.05.2019

+34°C   Winds: 3 m/s @ 176°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 12

13:00 26.05.2019

+36°C   Winds: 5 m/s @ 307°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

14:00 26.05.2019

+36°C   Winds: 5 m/s @ 307°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

15:00 26.05.2019

+36°C   Winds: 5 m/s @ 307°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

16:00 26.05.2019

+33°C   Winds: 7 m/s @ 337°   Clouds/sky clear   Estimated active runways: 30

Other Dates

October, 2018

29    30    31   

November, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2018

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28   

March, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2019

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2020

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2020

01